Söylim mi?

rabiaiboİbrahim Tatlıses denilince aklıma biri 1990’larda yaşanmış iki olay geliyor. Sanırım İzmir fuarıydı, Tatlıses tıklım tıklım dolan alanda dinleyicileri gâh coşturup gâh efkârlandırırken, şarkı aralarında on onbeş kişilik bir grup ısrarlı sloganlarla Kürtçe bir şarkı istiyordu. İbrahim Tatlıses Kürttü ve onun Kürtlüğü üzerine efsaneler döndüğü vakitlerdi ve o vakitler de Kürtlük pek de para etmiyordu. Tatlıses ilk başta duymamış gibi davrandı, sonra grup her şarkı arası ısrarını sürdürünce İbrahim Tatlıses dayanamadı ve büyük bir nefretle, “Vallahi söylemiyecem billahi söylemiyecem” dedi ve hedef gösterdiği on onbeş kişilik grup Tatlıses severlerin alkışları eşliğinde linç edildi. Aynı akşam Reha Muhtar haber bültenini, “İbrahim Tatlıses’ten PKK’lı bölücülere tokat” flaş haberiyle açtı, Tatlıses programa katılıp linci ballandıra ballanıra anlattı.

İkinci olay ise 12 Haziran 2011′deki seçimlerinin hemen öncesi İbrahim Tatlıses’e yapılan silahlı saldırı olayıdır. Her seçim öncesi Tatlıses Urfa’dan aday olacak mı? Olmayacak mı? Tartışması dönüyor. Politik ve psikolojik yapısı bilinçli olarak Yozgat ve Çorum’a evrilmeye çalışılan Urfa’da Tatlıses’in önemli bir figür olduğu ve bu maço, pop ve arabesk figürün politik tercihleriyle Kürtleri etkileyebileceği düşünülüyor.

İbrahim Tatlıses’e yapılan saldırıdan hemen sonra olay, emniyet ve medya işbirliğiyle BDP Erbil Temsilcisi Ruşen Mahmudoğlu’nun şahsında BDP’nin üzerine yıkılmaya çalışıldı. Kumpas, sürekli izlenen ve telefonları dinlenen Türk milliyetçisi Abdullah Uçmak’ın evinde yapılan aramada bulunan bir ilaç küpürü üzerindeki iki telefon numarası ve e-mail adresi ile başlamıştı. Sonra Erdoğan kameralar eşliğinde “BDP tarafından vurulan” İbrahim Tatlıses’i hastanede ziyaret edecek, medya günlerce bunun propagandasını yapacaktı.

Daha sonra olayın bir komplo olduğu ortaya çıktı ve BDP Erbil temsilci Avukat Ruşen Mahmutoğlu olaydan aklandı. BDP o sıralar ısrarla olayın AKP’nin seçimlerde BDP’nin önünün kesmeye yönelik bir komplosu olduğunun bağıracak fakat kimse duymayacaktı. Olay seçimlere nasıl etki etti bilinmez ama olay karanlıkta, suçlanan suçlandığıyla kaldı.

Siyaset deryasında bir sandal, bir reklâm figürü olarak iktidar açıklarında savrulan Tatlıses hafta sonu Erdoğan, Barzani ve Şıvan Perwer ile milli bütünlük korosunda yer alacak, malum devran döndü ve bu aralar Kürtlük epeyce para ediyor.

BDP’nin çözüm sürecine ilişkin adımların atılmadığı gerekçesiyle protesto edeceği miting ilginç geçeceğe benziyor. İktidar medyası ve Barzani yanlısı gruplar ısrarla mitingi parlatmakta ve pazarlamakta. Rojava’da sınır kapısının KDP’lilerce halen kapalı tutulduğu, Nusaybin’de protestolar sonucu durdurulan sınıra duvar çekme inşaatına tekrar başlandığı, onlarca kalekol inşaatının son sürat devam ettiği, yüzlerce Kürt siyasi tutsağın sürgün edildiği, KCK operasyonlarının halen devam ettiği bir dönemde yapılacak mitingde ne söylenebilirler ki? Hangi reklâm, hangi sahne ışıkları, hangi yanık düet hakikati kapatabilir?

Geçenlerde AKP, MHP ve CHP’nin oylarıyla Güney Kürdistan’a sınır ötesi operasyon tezkeresi meclisten geçti. Güney yönetiminden egemenliğini tehdit eden bu karara ilişkin tek kelime edilmedi. Bu yazı yazıldığı sıralar BDP’nin “1990’lı yıllarda doğu ve güneydoğu bölgelerinde yaşanan köy yakmalarla ilgili araştırma önergesi” AKP’nin oylarıyla reddedildi.

AKP geçmişin günahlarını savunmaya devam ediyor, üstelik Güney Hükümetinin suskunlukla karşıladığı sınır ötesi tezkeresiyle daha önce Roboski’de 34 kişiyi katletti ve bırakın sorumluların yargılanmasını, katliam yerine giden aileleri yargılayacak kadar da utanmaz.

Amed’teki mitingde Şıvan’ın kasetleriyle büyüyüp kendini siyasal mücadelenin ateşine atanlar ile Tatlıses’in konserinde Kürtçe şarkı istediği için dayak yiyenler olur mu bilinmez ama AKP şimdiden mitingi 1990’larda Tatlıses’in İzmir’deki mitingine çevirmenin hazırlıklarını yapıyor. Elazığ, Adıyaman, Batman, Van, Siirt, Malatya, Erzincan, Antep ve Urfa başta olmak üzere bölge ve bölge dışındaki bütün AKP teşkilatları “hain BDP’lilere karşı” Amed’e binlerce vatanını ve milletini seven insan taşınması çalışmaları hararetle yürütüyor.

http://www.radikal.com.tr/turkiye/tatlisesin_vurulmasini_pkkya_baglayan_delil_boyle_bulunmus-1123736

http://www.sondakika.com/haber-bestas-tatlises-suikastini-partimize-karsi-2618187/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s