O Sensin

vandepremi

 

Van’da, elektrik ve suları kesilen ve konteynerleri terk etmeleri istenen depremzedeler uzun süredir “İnsanca bir yaşam” talebiyle açlık grevinde. Van depremi ve sonrası yaşananlara göz atınca, ısrarla direnen depremzedelerin aslında sadece kendileri için direnmedikleri, bir bütün olarak bu kirli sistemi deşifre etmeye çalıştıkları sonucu ortaya çıkıyor. Van depremi öncesi ve sonrasıyla incelenmesi gereken, devletin, kentleşme, sosyal devlet ve insan odaklı hesaba çekilmesi gereken bir vaka. Van, ormanları, dereleri ve çevreyi mal, insanları müşteri gören sistemin makyajının döküldüğü bir laboratuvardır.

Depremzedelerin sesini duymanız/duyurmanız, yaşananları teşhir etmeniz kendi geleceğiniz açısından önemlidir. Kimse merhamet falan beklemiyor, hepimiz aynı sistemin kırık fay hatlarının sakinleriyiz, bir artçı, bir sarsıntı, bir deprem aynı muameleye maruz kalmamıza yeter. Düştükten sonra sesinizi duyurmaya çalışmayın, sizi yerle bir eden sistemin sesinizin duyulmaması için önlemleri var, düşmeden önlem alın, Van’a sahip çıkın, kendinize sahip çıkın.

 

 

2011’de yaşanan Van depreminin öncesi ve  sonrası:

 

— 2003 yılında Prof. Dr. İlyas Yılmazer tarafından Van’da 10 yıl içinde 6.5 şiddetinin üzerinde bir deprem beklendiği ve kentin bu depreme göre konumlanması, kat ruhsatlarının buna göre verilmesi gerektiğine ilişkin hazırladığı raporlar görmezden gelindi, Yılmazer’in suç duyuruları ve çabaları sonuçsuz kaldı.

 

— 23 Ekim 2011′de Van’da 7.2 şiddetinde deprem meydana geldi.

 

—   AKP Hükümeti hava alanlarına akın eden yabancı arama kurtarma ekiplerini “performansını test ettiği” gerekçesiyle izin vermedi. Depremi bir oyun, bir tatbikat haline soktu, enkaz altında kurtarılmayı bekleyenlere kobay muamelesi yapıldı, bu test dolayısıyla onlarca insan geç müdahale yüzünden enkaz altında can verdi.

 

—   AKP, Türkiye’nin dört bir yanından Van’a gönderilen yardım malzemelerini halka ulaştırmak yerine askeri depolara ve AKP’li yerel siyasetçilerin insafına terk etti. Van’da kiminle konuşsanız, yardım dağıtım merkezlerinde AKP’li olan, olmayan ayrımı yapıldığına ilişkin şikâyetler duyarsınız.

 

—   AKP depremi yerel seçim çalışması haline getirip Van Belediyesi’nin yardım toplamasını, dağıtmasını engellemeye çalıştı, topladığı paralara el koydu, Valilik adeta AKP il başkanlığı gibi çalıştı.

 

—   Deprem enkazından kurtulup yardım talep eden halk biber gazları ve coplarla dağıtıldı.

 

—   Deprem sonrası sorunları çözemeyen AKP hükümeti yüz binlerce insanı batı illerine taşıyıp sorunun görünür olmasına engel oldu. Gülen cemaati ve tarikatların da aracılık ettiği bu “tehcir” sonucu batı illerinde binlerce insan dönecek bir evleri ve umutları olmadan tükenmiş bir halde yaşamaya çalışıyorlar.

 

 

—   Deprem sonrası 1.4 milyarlık ihaleler yandaşlara dağıtıldı.

 

 

—   TOKİ’nin düşük maliyetle inşa ettiği deprem konutları depremzedelere yüksek kârlarla satıldı, TOKİ konutlarının dağıtımına ilişkin onlarca usulsüzlük yapıldığına ilişkin iddialar var.

 

—    Depremde en çok hasar gören Erciş’te binalara ruhsat veren eski belediye başkanı ve yeni AKP Milletvekili Fatih Çiftçi’ye dokunulamadı.

 

—   2003 ve 2004 yılında resmi kurumlara Van’da yaşanacak depremle ilgili başvuran ve kentleşme ile ilgili önlem alınmasını isteyen, Van depreminden dolayı AKP’li Hüseyin Çelik, dönemin valisi, bayındır bakanı ve il müdürlerinin ihmalleriyle ilgili raporları elinde bulunduran Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. İlyas Yılmazer’in sesi kısıldı, iddia ve belgelerine ilişkin hiçbir girişimde bulunulmadı.

 

—   Yargıtay Başsavcılığı, ilk depremde yıkılmayan binanın gerekli kontroller yapılmadan açık tutulduğu yönündeki bilirkişi raporlarına rağmen, vali, kaymakam, AFAD yetkilileri ile ilgili Van Başsavcılığı’ndan gelen dosyayı işleme koymama kararı aldı.

 

—   Konut edinemeyen yoksulların barındığı Konteynır kentler hizmetten yoksun bırakılarak adım adım boşaltıldı, en son Van Anadolu konteyner kentte yaşayanlar duruma isyan edip açlık grevine başlayınca bu sorun biraz görünür oldu.

 

Depremzedeler özellikle Van’ın köylerinde çaresizlik yüzünden hasarlı konutlarının çatlaklarını kapatıp evlerine yerleşmiş durumda, bir deprem büyük kayıplara neden olabilir. Kış yaklaşmakta, açlık grevindeki depremzedelere acil şekilde bedelsiz konut sağlanmalı, ailelerin kendi ayakları üstünde durabilmelerinin koşulları sağlanmalı.

Van depremi, öncesi ve sonrasıyla ciddi şekilde incelenip sorumlular teşhir edilmeli.

Sorunları çözülene dek Vanlı depremzedelerin sesi ısrarla duyulmalı, duyurulmalı, kimse için değil, kendiniz için yapın bunu, o enkaz altında kalan, evsiz bırakılan, çığlıkları duyulmayan, elinde bedeni dışında direnecek başka enstrümanı kalmayan sensin, evet, Van bir ayna, aynaya bak, o sensin.

 

 Van deprem ihaleleri böyle dağıtıldı: http://www.gazetecileronline.com/newsdetails/7313-/GazetecilerOnline/van39daki-14-milyarlik-deprem-ihalelerini-boyle-pa

 

Bürokratlara soruşturma yok: http://siyaset.milliyet.com.tr/burokratlar-icin-sorusturma-yok/siyaset/detay/1778707/default.htm

 

Deprem değil devlet yıktı: http://arsiv.kizilbayrak.net/index.php?id=249&tx_ttnews%5Btt_news%5D=76987&cHash=9e872e379e27c194d0c32d36334fc95c

 

Çetin Yılmaz

icdalasi@gmail.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s