ASLOLAN SONUÇTUR, SÜREÇ HİÇBİR ŞEY…

soru

 

 

Süreç işliyor, Newroz Barış ilanı, İmralı’da Abdullah Öcalan’la görüşmeler, mektuplar, Kandil yolculuğu, yanıtlanan mektuplar… Silahlar elde mi dönülsün? Gömülsün mü? Tartışmaları, Akil İnsanlar oluşumu, süreç karşıtı cephe, süreç yanlısı fakat neyi destekleyeceğini bilmeyen cephe, “terör” çözülürse para gelecek diyen tüccarlar, Meselenin hala “terör”olduğunu sanan terör çözücüler, nasıl olacak bilmiyorum ama PKK silah bırakmasın bağımsız bir devlet kursun diyenler, ya bizden hiç bahsetmiyorsunuz ne iş? çiler…, kelime haznesi sadece iki sözcükten “Emperyalist, işbirlikçi” oluşan slogan solcuları, bizi de hesaba katın diyen Hizbullah, bayrak mitingleri…

 

Hükümetin süreci neden şimdi başlattığına dair birçok fikir öne sürülebilir, Suriye’de sıkışmışlık, bölgesel politikalar için bir engeli ortadan kaldırmak veya sorunu ertelemek, baharla yeniden başlayacak şiddetli çatışmaların iktidarın işine gelmemesi, Ortadoğu’da yükselen Kürt hareketini şekle sokmak, Uluslar arası güçlerin dürtüklemesi vs vs vs…

 

 

Abdullah Öcalan’nın Newroz açıklamasında, “silahlı dönem bitti, demokrasi, hak hukuk hava cıva, silahları bırakıp herkes evlerine dağılsın” gibi bir şey mi söyledi, yoksa ben mi kaçırdım. Öcalan, ”… Mağdur edilmiş, büyük felaketlere uğramış halkları, sınıfları ve kültürleri de alarak bir model inşa etmeye çalışıyoruz. Tüm bu kesimleri; eşitlikçi, özgür ve demokratik ifade tarzının örgütlenmesini gerçekleştirmeye çağırıyorum, Bölge halkları yeni şafakların doğuşuna şahitlik etmektedir. Savaşlardan, çatışmalardan, bölünmelerden yorgun düşen Ortadoğu halkları artık kökleri üzerinden yeniden doğmak, omuz omuza ağaya kalkmak istiyor, Yeni mücadelenin zemini fikir, ideoloji ve demokratik siyasettir, büyük bir demokratik hamle başlatmaktır” diyor, geçen gün Selahattin Demirtaş’ında açıkladığı gibi “Mücadele bitmiyor, sadece alan değiştiriyor…

 

 

Silahların bırakılması ertesi Hükümetin kendine dair hesapları var, olabilir, Kürt siyasi kadroların da hesapları var, iktidar’ın bu güne kadar sürdürdüğü politikalara bakarak bunun Öcalan’ın yukarı da özetlediğim görüşleri ile aynı diyen var mı? Karşıt, çatışan, zıt görüşler, AKP neyi temsil ediyor, ne yapıyorsa tersi… “eşitlikçi, özgür ve demokratik….”

 

Hele bir silahlar sussun… AKP, cemaatler, tarikatlar, Hizbullah, şirketler, para ile silahların susması sonrası mücadele için hazır, Kürtlerde örgütlülüklerine güveniyorlar, 30 yıllık süreç içinde gelişen örgütlü mücadele, kadınlar, çocuklar, hele ki çocuklar… Silahların susması sonrası mücadele çok daha şiddetli yaşanacak, bunun için hazırlık yapmayan ve rehavete kapılan kaybeder.

 

Dün izlediğim ve beni gülümseten bir film izledim, muhabir kadın terziden diktiği elbiseyi görmek istediğini söylüyor, terzi ise “bitsin ondan sonra görürsün” diyordu, Kadın “asıl önemli olan süreç”, Terzi ise “sonuç olmadan süreç hiçbir şeydir” diyordu…

 

Süreç mi yoksa sonuç mu önemli bilmiyorum ama Kürt tarafı ve İktidarın süreç sonu için öngörülerini az çok biliyoruz, Kürt tarafı “yeni ve farklı bir mücadele alanı” İktidar, “Hele bir silahlar sussun”

 

 

Herkesin kafasında soru işaretleri ve şüpheler var, sanırım bu soruları ne iktidar ne de Kürt hareketi yanıtlayabilir, bunu siz yanıtlayacaksınız, ya da zaman gösterecek.

 

Devlet yine-yeni bir dalavere peşinde mi?

 

Pazarlık mı var? Kaybım veya kazancım ne olacak?

 

Süreç çökerse ne olacak, çöktüğünde ne yapmalıyım?

 

Silahların susması, emekçi, sol, sosyalist hareket için yeni bir hareket alanı oluşturacak mı?

 

Tek sermayesi, Kan ve Ölüm olan Milliyetçi-Ulusalcı kesim silahların susması sonrası kıyameti mi yaşayacak? Bu denli feveran edip süreç karşıtı olmaları bu yüzden midir?

 

 

Binlerce faili meçhul, infazlar, ya Roboskî ne olacak, Hakikatleri Araştırma Komisyonu benzeri bir şey kurulacak mı?

 

Silahlar susmasa, savaş sürse, ben değil de başkaları ölse, kaç yılda özgür bir Kürdistan kurulabilir veya Kürt hareketi kaç yılda tamamıyla yok edilebilir?

 

Bak yine Terzi aklıma geldi, “aslolan sonuçtur…” Sonuç için Sürece biraz tahammül mü edilmeli? Sonuç yeni bir başlangıç olabilir mi?

 

Selametle

 

 

 

Çetin Yılmaz

 

icdalasi@gmail.com

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s