ASLINDA EN BAŞTA AGOPU DÖVDÜRMEYECEKTİK!!!


Hikaye odur ki ya aynı köyden üç genç arkadaş bir köyden bir köye bir birbirlerine yoldaşlık ederek “ortak muhabbet içinde” yol alıyorlarmış ve yine hikayenin yalancısıyım ki, bu gençlerden biri Türkmen Ali, diğeri Kürt Bışar öteki ise Ermeni Agop’muş, böyleymiş yani, acıda ve tasada ortak, komşu işte… birbirlerinin aşına ortak, tavuklardan dolayı kavgalı ve kızlarından dolayı aşık.

Neyse, bu üç arkadaş yollarının üstünde ki bir üzüm bağına girerek göz haklarının zekatına ilişmek istemişler, daha bir salkıma doymadan bağın sahibi “devlet dayı” çıkagelmiş, hayrola beyler demiş selamün Aleykümle bağlayarak, ne edersiniz? derken, içinde bir maraza çıkması halinde üç gençten dayak yeme ihtimali belirmiş, Nerelisiniz? kimsiniz? Kimlerdensiniz?…

-Ben Ali demiş Türkmen olanı, buda Bışar diğer arkadaşımda Agop

-Hmm demiş Devlet dayı, bir birinize hiç benzemiyorsunuz akraba değilsiniz değil mi?

-Yok demiş Ali, ben Türkmenim, Bişar Kürt, Agopta Ermeni, komşuyuz biz……

-Devlet dayı Agoba dönüp, Ali ve Bişar ile aynı dindeniz, aynı kıbleye secde ederiz, hadi onlara helal benim malım yesinler afiyet olsun da, sen niye girdin benim bağıma deyip Agopa saldırmış, birkaç sağlam sopa darbesiyle Agopu yere sermiş, Devlet dayının Müslümanlık pohpohundan etkilenen iki Müslüman komşu, diğer komşunun darmadağın olmasına Devlet dayıya karşı ağır bir mahçubiyet halinde sessiz kalmışlar, Agoptan kurtulan Devlet dayı bu sefer Bişara dönmüş..

-Ulan Bışar demiş, haydi Aliyi anladım girsin benim bağıma, onunla aynı Milletteniz, aynı dili konuşuruz ve aynı meshepteniz de, sana ne oluyor da bağa giriyorsun deyip, Bişarı Agoptan beter halde yere sermiş, Bu arada Ali’nin Devlet dayıya karşı utancı ve yakınlaşması iki kat artmış, başı önünde içten içe iki komşusunu suçluyormuş, derken Devlet dayı Kürd’ü Ermeni’nin yanına serdikten sonra Ali’ye dönüp.

-Ulan adi herif, hadi o Ermeniydi bağa girdi anlarım- diğeri de Kürt onu da anlarım ikisi de bize “düşman” peki seninle aynı milletteniz, aynı dili konuşuyoruz ve aynı dindeniz ulan hiç utanmadın mı? bağa girerken deyip, yalnız kalan Aliye hücum etmiş, yer misin? yemez misin? Aliyi yatırıvermiş arkadaşlarının yanına kan revan içinde, yerde perişan bir halde olan Ali: Bışara seslenmiş

-Kürt kardeş, Kürt kardeş, buyur demiş inleyerek Bışar, söyle ne var?

-Yav Kürt kardeş demiş, Aslında en başta Agopu dövdürmeyecektik…

Hikaye budur, Evet aslında en başta Agopu dövdürmeyecektik, Agop yüzyılın başında tarumar olup gitti, Bir süredir de Bişar dayak yemekte ve Ali kardeş aşırı derecede milliyetçilikten etkilenmiş, sessiz, tepkisiz ve mahcup ve sanırım sırasını bekliyor…….

Çetin YILMAZ

ASLINDA EN BAŞTA AGOPU DÖVDÜRMEYECEKTİK!!! için 4 cevap

 1. Aykırı Muzdarip diyor ki:

  Gerçekten anlamlı.Ama hikayede bir terslik var.Sanki Agop en hafif dayağı yemiş de ucuz atlatmış;sona kalan türk en kötü dayağı yemiş gibi bir izlenim var.Oysa,Agoptan eser bile kalmadı.Kürtleri kırarak bitirmek ise tamamen imkansız.Türk devleti “bozguncu komünistler” ve ufukta görünen şer’i düzende “dinsiz zındıklar” dışında(ki nüfusun en fazla %2-3’üne tekabül ederler) türkleri kırıp da milletsiz mi kalsın?..

  • eauseren diyor ki:

   şunu demek isterdim: bu devlet bir türk devleti değil, bu devletin milleti sadece türk unsuruna dayanmıyor. ama iktidarın beyinlerimize enjekte ettiği zehir yüzünden tam tersini düşünüyoruz. maalesef bu devlet bir türk devleti ve hakim unsuru türkler. işte bu yüzden hepsi (en azından birçoğu) iktidarın belirlediği çizginin ötesine geçemiyor. tüm ülke türklerden oluşmak zorunda, tektip insan olmak zorundayız. bu ülke vatandaşları en çok milliyetçiliğin esareti altında, ama en çok da türkler. değil mi?

 2. Dilinin kurbanı diyor ki:

  Anlamlı bir hikaye ağzınıza ve yüreğinize sağlık… sitenizi yakından takip ediyorum ve mümkün olduğunca tüm yazıları okumaya çalışıyorum. Tekrar teşekkürler

 3. Déniz Atésh diyor ki:

  muhtesem …birgün yüzyıllardır aynı mozaikte yer aldıgımız türklerinde bizi anlamsı dileğiyle..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s